September 6-8, 2018 Kaunas, Lithuania

9th Baltic Congress of Neurology

@ Park Inn by Radisson Kaunas

BALCONE 2018

Dear Colleagues,

It is our great pleasure to announce that 9th Baltic Congress of Neurology (BALCONE 2018) will be held from 6th to 8th of September 2018 at Park Inn by Radisson hotel, Kaunas, Lithuania.

We are very pleased to host the 9th BALCONE in Kaunas, the second largest city in Lithuania, and hope to build the rich and comprehensive Scientific Programme, which will cover an expanded list of topics related to different fields of neurology. Continuing the tradition since 1994 when the first BALCONE was held in Tallinn, 9th BALCONE 2018 should be a great opportunity to share your latest research results with your colleagues from the Baltic countries and all over the world.

We look forward to welcoming you in Kaunas!

Register now Created with Sketch.

About

PROGRAM

Program of the Congress can be downloaded HERE

  • Day 1 | Thursday September 6
  • Day 2 | FridaySeptember 7
  • Day 3 | SaturdaySeptember 8
Alfa Hall Gamma Hall Delta Hall Zeta Hall
10:00-12:00

Neurosonology practical teaching course (Hands-on)

Chairs: Dalius Jatužis (LTU) Galina Baltgaile (LVA)

Uwe Walter
(DEU / UNI-ROSTOCK)
Transcranial brain sonography: applications in neurology

Galina Baltgaile
(LVA / RSU)
An assessment of the vulnerability of atherosclerotic plaque by different ultrasound techniques

Vaidas Matijošaitis
(LTU / LSMU)
The role of transcranial ultrasound in diagnostics of patent foramen ovale

10:00-12:00

Teaching course / Headache

Chairs: Kristina Ryliškienė (LTU) Jean Shoenen (BEL)

Jean Schoenen
(BEL / ULIEGE)
What is the place of neurostimulation in chronic headaches?

Aija Freimane
(LVA / Latvian Headache Society)
Nocturnal headache

Mark Braschinsky
(EST / UT)
Migraine chronification

Kristina Ryliškienė
(LTU / VU)
Chronic daily headache

10:00-12:00

Teaching course / ENMG

Chairs: Miglė Ališauskienė (LTU) Michel Magistris (CHE)

Kai Rösler
(CHE / UNIBE)
Evaluation of myopathies

Aušra Klimašauskienė
(LTU / VU)
Sensory and motor nerve conduction studies

Michel Magistris
(CHE / UNIGE)
Evaluation of nerve conduction blocks

10:00-12:00

Teaching course / Assessment and treatment of epilepsy / Sleep medicine

Chairs: Milda Endzinienė (LTU) Sulev Haldre (EST)

Margitta Seeck
(CHE / UNIGE)
EEG of complicated epilepsies

Jörg Wellmer
(DEU / KK-BOCHUM)
Contribution of MRI to decision making in epilepsy surgery

Torbjörn Tomson
(SWE / KI)
Pharmacotherapy of epilepsy in special populations

12:00-13:00

Lunch break

12:00-13:00

Lunch break

12:00-12:30

Lunch break / Poster session

12:00-12:30

Lunch break

13:00-15:00

Neurosonology practical teaching course (Hands-on)

Chairs: Dalius Jatužis (LTU) Galina Baltgaile (LVA)

Uwe Walter
(DEU / UNI-ROSTOCK)
Neuromuscular ultrasound of neck and arm in neurological practice

Jurgita Valaikienė
(LTU / VU)
Ocular color-coded sonography in neurological practice

Dalius Jatužis
(LTU / VU)
Assessment of superficial temporal artery

13:00-15:00

Teaching course / Assessment and treatment of stroke

Chairs: Janika Kõrv (EST) Daiva Rastenytė (LTU)

Daiva Rastenytė
(LTU / LSMU)
Standardized neurological evaluation in acute stroke (NIHSS)

Givi Lengvenis
(LTU / VU)
Early CT score (ASPECTS)


Aleksandras Vilionskis
(LTU / VU)
Rational use of neuroimaging for selection of reperfusion therapies

Robert Mikulik
(CZE / FNUSA-ICRC)
Improvement of stroke logistics: how to reduce onset-to-door and door-to-needle time?

Janika Kõrv
(EST / UT)
Strategies of antithrombotic treatment in complicated clinical situations

13:00-15:00

Teaching course/ENMG

Chairs: Miglė Ališauskienė (LTU) Michel Magistris (CHE)

Miglė Ališauskienė
(LTU / LSMU)
Needle EMG: normal and abnormal findings

André Truffert
(CHE / UNIGE)
Evaluation of carpal tunnel syndrome

Jovita Švilpauskė-Laurynienė
(LTU / LSMU)
Evaluation of small fiber neuropathies

13:00-15:00

Teaching course / Sleep medicine/ Assessment and treatment of epilepsy

Chairs: Katrin Põld (EST) Evelina Pajėdienė (LTU)

Evelina Pajėdienė
(LTU / LSMU)
Practical aspects of performing and analyzing sleep studies

Katrin Põld
(EST / ESMA)
Clinical case from sleep studies. Discussion with the audience

Paula Mateikienė, Evelina Pajėdienė
(LTU / LSMU)
Clinical case: a patient with Parkinson’s disease and disturbed sleep

15:00-15:30

Coffee break

15:30-16:30

Satellite symposium: Boehringer Ingelheim

Fausto J. Pinto
(PRT / ULISBOA)
Dalius Jatužis
(LTU / VU)
Atrial fibrillation and stroke prevention

15:30-16:30

Satellite symposium: Berlin Chemie Menarini Baltic

Rūta Kaladytė Lokominienė
(LTU / VU)
Multimodal analgesia

Kristina Ryliškienė
(LTU / VU)
Personalized treatment of migraine attack

ALFA HALL

16:30-17:00

Invited lecture. Why have we failed to find a cure for AD

Speakers: Amos Korczyn (ISR / EMDA). Chairman of the Scientific Medical Board of the Israeli Alzheimer's disease association (EMDA)

17:00-17:30

Invited lecture. Current state of the art in diagnosis of Alzheimer’s disease

Speakers: Philip Scheltens (NLD / VUmc). Alzheimer center, Vrije Universiteit Medical Center, Amsterdam, the Netherlands

17:30

Opening ceremony

LOBBY

18.00

Welcome reception

Alfa Hall
Gamma Hall
Delta Hall
Zeta Hall
10:00-12:00

Neurosonology practical teaching course (Hands-on)

Chairs: Dalius Jatužis (LTU) Galina Baltgaile (LVA)

Uwe Walter
(DEU / UNI-ROSTOCK)
Transcranial brain sonography: applications in neurology

Galina Baltgaile
(LVA / RSU)
An assessment of the vulnerability of atherosclerotic plaque by different ultrasound techniques

Vaidas Matijošaitis
(LTU / LSMU)
The role of transcranial ultrasound in diagnostics of patent foramen ovale

12:00-13:00

Lunch break

13:00-15:00

Neurosonology practical teaching course (Hands-on)

Chairs: Dalius Jatužis (LTU) Galina Baltgaile (LVA)

Uwe Walter
(DEU / UNI-ROSTOCK)
Neuromuscular ultrasound of neck and arm in neurological practice

Jurgita Valaikienė
(LTU / VU)
Ocular color-coded sonography in neurological practice

Dalius Jatužis
(LTU / VU)
Assessment of superficial temporal artery

15:00-15:30

Coffee break

15:30-16:30

Satellite symposium: Boehringer Ingelheim

Fausto J. Pinto
(PRT / ULISBOA)
Dalius Jatužis
(LTU / VU)
Atrial fibrillation and stroke prevention

ALFA HALL

16:30-17:00

Invited lecture. Why have we failed to find a cure for AD

Speakers: Amos Korczyn (ISR / EMDA). Chairman of the Scientific Medical Board of the Israeli Alzheimer's disease association (EMDA)

17:00-17:30

Invited lecture. Current state of the art in diagnosis of Alzheimer’s disease

Speakers: Philip Scheltens (NLD / VUmc). Alzheimer center, Vrije Universiteit Medical Center, Amsterdam, the Netherlands

17:30

Opening ceremony

LOBBY

18.00

Welcome reception

10:00-12:00

Teaching course / Headache

Chairs: Kristina Ryliškienė (LTU) Jean Shoenen (BEL)

Jean Schoenen
(BEL / ULIEGE)
What is the place of neurostimulation in chronic headaches?

Aija Freimane
(LVA / Latvian Headache Society)
Nocturnal headache

Mark Braschinsky
(EST / UT)
Migraine chronification

Kristina Ryliškienė
(LTU / VU)
Chronic daily headache

12:00-13:00

Lunch break

13:00-15:00

Teaching course / Assessment and treatment of stroke

Chairs: Janika Kõrv (EST) Daiva Rastenytė (LTU)

Daiva Rastenytė
(LTU / LSMU)
Standardized neurological evaluation in acute stroke (NIHSS)

Givi Lengvenis
(LTU / VU)
Early CT score (ASPECTS)


Aleksandras Vilionskis
(LTU / VU)
Rational use of neuroimaging for selection of reperfusion therapies

Robert Mikulik
(CZE / FNUSA-ICRC)
Improvement of stroke logistics: how to reduce onset-to-door and door-to-needle time?

Janika Kõrv
(EST / UT)
Strategies of antithrombotic treatment in complicated clinical situations

15:30-16:30

Satellite symposium: Berlin Chemie Menarini Baltic

Rūta Kaladytė Lokominienė
(LTU / VU)
Multimodal analgesia

Kristina Ryliškienė
(LTU / VU)
Personalized treatment of migraine attack

10:00-12:00

Teaching course / ENMG

Chairs: Miglė Ališauskienė (LTU) Michel Magistris (CHE)

Kai Rösler
(CHE / UNIBE)
Evaluation of myopathies

Aušra Klimašauskienė
(LTU / VU)
Sensory and motor nerve conduction studies

Michel Magistris
(CHE / UNIGE)
Evaluation of nerve conduction blocks

12:00-12:30

Lunch break / Poster session

13:00-15:00

Teaching course/ENMG

Chairs: Miglė Ališauskienė (LTU) Michel Magistris (CHE)

Miglė Ališauskienė
(LTU / LSMU)
Needle EMG: normal and abnormal findings

André Truffert
(CHE / UNIGE)
Evaluation of carpal tunnel syndrome

Jovita Švilpauskė-Laurynienė
(LTU / LSMU)
Evaluation of small fiber neuropathies

10:00-12:00

Teaching course / Assessment and treatment of epilepsy / Sleep medicine

Chairs: Milda Endzinienė (LTU) Sulev Haldre (EST)

Margitta Seeck
(CHE / UNIGE)
EEG of complicated epilepsies

Jörg Wellmer
(DEU / KK-BOCHUM)
Contribution of MRI to decision making in epilepsy surgery

Torbjörn Tomson
(SWE / KI)
Pharmacotherapy of epilepsy in special populations

12:00-12:30

Lunch break

13:00-15:00

Teaching course / Sleep medicine/ Assessment and treatment of epilepsy

Chairs: Katrin Põld (EST) Evelina Pajėdienė (LTU)

Evelina Pajėdienė
(LTU / LSMU)
Practical aspects of performing and analyzing sleep studies

Katrin Põld
(EST / ESMA)
Clinical case from sleep studies. Discussion with the audience

Paula Mateikienė, Evelina Pajėdienė
(LTU / LSMU)
Clinical case: a patient with Parkinson’s disease and disturbed sleep

ALFA HALL GAMMA HALL DELTA HALL
08:00-10:00

Stroke and cerebrovascular disorders

Chairs: Daiva Rastenytė (LTU) Eivind Berge (NOR)

08:00-08:20
Eivind Berge
(NOR / UiO)
Anticoagulation in stroke secondary prevention

08:20-08:40
Robert Mikulik
(CZE / FNUSA-ICRC)
Stroke unit and quality of care in acute stroke

08:40-09:00
Inga Slautaitė
(LTU / VU)
Update on intracerebral haemorrhage

09:00-09:20
Antanas Vaitkus
(LTU / LSMU)
Stroke of nondominant hemisphere

09:20-09:40
Janika Kõrv
(EST / UT)
Off-label thrombolysis for ischemic stroke: is it safe?

09:40-10:00
Evija Miglane
(LVA / RSU)
Update on lacunar stroke

08:00–10:00

Epilepsy

Chairs: Giedrė Gelžinienė (LTU) Rūta Mameniškienė (LTU)

08:00-08:20
Torbjörn Tomson
(SWE / KI)
Management of epilepsy in pregnancy

08:20-08:40
Margitta Seeck
(CHE / UNIGE)
Future of epilepsy surgery

08:40-09:00
Sulev Haldre
(EST / TU)
Medical treatment of epilepsy: state of art

09:00-09:20
Giedrė Gelžinienė
(LTU / LSMU)
Outcome of childhood - onset epilepsy: transition to adulthood

09:20-09:40
Normunds Suna
(LVA / RSU)
Alcohol related seizures

09:40-10:00
Rūta Mameniškienė
(LTU / VU)
Epilepsy in elderly

10:00–10:30

Coffee break

10:30–12:30

Interventional neuroradiology

Chairs: Adam Kobayashi (POL) Dalius Jatužis (LTU)

10:30-10:50
Adam Kobayashi
(POL / Interventional Stroke Treatment Centre)
Mechanical thrombectomy in elderly stroke patients

10:50-11:10
Claus Ziegler Simonsen
(DNK / AU)
General or local anesthesia in intra arterial therapy (GOLIATH)

11:10-11:30
Aleksandras Vilionskis, Dalius Jatužis
(LTU / VU)
Mechanical thrombectomy beyond 6 hours

11:30-11:50
Rytis Kaupas
(LTU / LSMU)
Lithuanian experience of mechanical thrombectomy for stroke patients

11:50-12:10
Karlis Kupcs
(LVA / RSU)
Mechanical thrombectomy in the posterior circulation area

12:10-12:30
Riina Vibo
(EST / UT)
Estonian experience of mechanical thrombectomy for stroke patients

10:30–12:30

Sleep medicine

Chairs: Claudio Bassetti (CHE) Evelina Pajėdienė (LTU)

10:30-11:00
Claudio Bassetti
(CH / BENESCO)
Narcolepsy and other central disorders of hypersomnolence

11:00-11:30
Birgit Högl
(AUT / I-MED)
Idiopathic RBD as a symptom of neurodegenerative disorders. Updated diagnostic and treatment approach

11:30-11:50
Katrin Põld
(EST / TU)
Differential diagnosis of sleep-related movements in adults

11:50-12:10
Evelina Pajėdienė
(LTU / LSMU)
Sleep and stroke: not only sleep apnoea does matter

12:10-12:30
Raminta Masaitienė, Dalia Matačiūnienė
(LTU / VU)
Sleepiness and driving

10:30–12:30

Nurse session

Chairs: Marianne Elisabeth Klinke (ISL) Inga Zopp (EST)

10:30-10:45
Eglė Lendraitienė, Toma Petkutė
(LTU / LSMU)
Physiotherapy for the prevention and management of secondary complications in patients with neurological conditions (presentation in English)

10:45-11:00
Triinu Kurvits, Anneli Jaska
(EST / TU)
Stroke care: a team approach (presentation in English)

11:00-11:15
Ester Vatsk
(EST / TU)
Nursing in amyotrophic lateral sclerosis (presentation in Russian)

11:15-11:30
Inga Zopp
(EST / TU)
Nursing in multiple sclerosis (presentation in Russian)

11:30-11:45
Regina Palatu, Valentina Pjassetskaja
(EST / TU)
The role of nurses in Parkinson's disease (presentation in Russian)

11:45-12:00
Daiva Borkienė
(LTU / LSMU)
Nursing patients with epilepsy (presentation in English)

12:00-12:15
Marianne Elisabeth Klinke
(ISL / HI)
Nurses role in the management of stroke patients with spatial neglect: clinical manifestations, screening and interventions (presentation in English)

12:15-12:30
Marianne Elisabeth Klinke
(ISL / HI)
Nursing issues on Myasthenia gravis: common symptoms, surveillance and alliviating actions (presentation in English)

12:30–13:30

Lunch break / Poster session

13:30–15:30

Headache/pain

Chairs: Diana Obelienienė (LTU) Rigmor Jensen (DNK)

13:30-13:50
Jean Shoenen
(BEL / ULIEGE)
Pathophysiology - based treatment of migraines

13:50-14:10
Rigmor Jensen
(DNK / KU)
Typical and atypical Cluster headache

14:10-14:30
Aija Freimane
(LVA / Latvian Headache Society)
Headache in the elderly

14:30-14:50
Mark Brashinsky
(EST / UT)
Trauma and headache

14:50-15:10
Diana Obelienienė
(LTU / LSMU)
Overview of international classification of headache disorders (ICHD III)

15:10-15:30
Arūnas Ščiupokas
(LTU / LSMU)
Pain medicine: chalenges for neurologist

13:30–15:30

Movement disorders

Chairs: Pille Taba (EST) Kallol Ray Chaudhuri (UK)

13:30-13:45
Toomas Toomsoo
(EST / TU)
Neuroimaging in pre-motor Parkinson’s disease

13:45-14:15
Kallol Ray Chaudhuri
(UK / KCL)
Nonmotor complications of levodopa: phenomenology, risk factors, and imaging features

14:15-14:45
Zbigniew Wszolek
(USA / MAYO CLINIC)
Alpha-synucleinopathies and tauopathies, clinical, genetic and pathological aspects

14:45-15:00
Evelina Pajėdienė
(LTU / LSMU)
Sleep disturbances in movement disorders

15:00-15:15
Ligita Smeltere
(LVA / LU)
Essential tremor in Latvia

15:15-15:30
Rūta Kaladytė Lokominienė
(LTU / VU)
Rhythmic auditory-motor entrainment in movement disorders

13:30–15:30

Satellite symposiums

13:30-14:30
Satellite symposium: Bayer
Birutė Petrauskienė
(LTU / VU)
Rivaroxaban in clinical practice

14:30-15:30
Satellite symposium: Roche
Renata Balnytė, Dalia Mickevičienė
(LTU / LSMU)
Rasa Kizlaitienė
(LTU / VU)
Transforming the multiple sclerosis treatment paradigm

15:30-16:00

Coffee break

16:00-18:00

Alzheimer's disease and other dementias

Chairs: Gintaras Kaubrys (LTU) Pille Taba (EST)

16:00-16:20
Vilmantė Borutaitė
(LTU / LSMU)
Protein aggregation and neuronal loss in experimental models of neurodegenerative disorders

16:20-16:40
Gintaras Kaubrys
(LTU / VU)
Apolipoprotein E: Alzheimer’s disease genetic risk factor, course modifier, determiner of distinct AD types, or target for the future treatment

16:40-17:00
Pille Taba
(EST / TU)
Dementias with parkinsonism

17:00-17:20
Greta Pšemeneckienė
(LTU / LSMU)
Challenges and advanced strategies in treatment of Alzheimer's disease

17:20-17:40
Zanda Priede, Madara Kalniņa
(LVA / RSU)
Changing perspectives on frontotemporal dementia

17:40-18:00
Eglė Audronytė
(LTU / VU)
Olfactory perception and memory as a biomarker for the early diagnosis of Alzheimers’s disease

16:00-18:00

Short presentations

Chairs: Vaidas Matijošaitis (LTU) Renata Balnytė (LTU)

16:00-16:15
Donatas Zailskas
(LTU / VU)
Unresolved questions of essential tremor: an etiological, pathogenetic and phenotypical approach

16:15-16:30
Raminta Macaitytė
(LTU / LSMU)
Challenges of diagnosing sleep disorders: case report

16:30-16:45
Sandra Ütt
(EST / West Tallin Central Hospital)
Case presentation: myopathies, rational diagnostic pathway

16:45-17:00
George Chakhava
(GEO / GAMS)
Challenges of autoimmune encephalities

17:00-17:15
Agnė Sakalauskaitė
(LTU / LSMU)
Pyramidal function and disability in patients with multiple sclerosis

17:15-17:30
Ravita Gailāne
(LVA / RSU)
Analysis of hyperacute ishemic stroke management at Riga East University hospital

17:30-17:45
Tatjana Liakina
(LTU / VU)
Demonstration of seizure elements - a possible complimentary seizure semiology diagnostic tool?

17:45-18:00
Sintija Locane
(LVA / RSU)
Women with progressive myoclonus - ataxia syndrome and gait instability

19:00

Gala dinner at "Raudondvaris Mannor Castle"

Buses from Congress venue will take you to the Gala dinner venue.
Please be present at the main entrance of the Park Inn hotel no later than 18:30.

ALFA HALL
GAMMA HALL
DELTA HALL
08:00-10:00

Stroke and cerebrovascular disorders

Chairs: Daiva Rastenytė (LTU) Eivind Berge (NOR)

08:00-08:20
Eivind Berge
(NOR / UiO)
Anticoagulation in stroke secondary prevention

08:20-08:40
Robert Mikulik
(CZE / FNUSA-ICRC)
Stroke unit and quality of care in acute stroke

08:40-09:00
Inga Slautaitė
(LTU / VU)
Update on intracerebral haemorrhage

09:00-09:20
Antanas Vaitkus
(LTU / LSMU)
Stroke of nondominant hemisphere

09:20-09:40
Janika Kõrv
(EST / UT)
Off-label thrombolysis for ischemic stroke: is it safe?

09:40-10:00
Evija Miglane
(LVA / RSU)
Update on lacunar stroke

10:00–10:30

Coffee break

10:30–12:30

Interventional neuroradiology

Chairs: Adam Kobayashi (POL) Dalius Jatužis (LTU)

10:30-10:50
Adam Kobayashi
(POL / Interventional Stroke Treatment Centre)
Mechanical thrombectomy in elderly stroke patients

10:50-11:10
Claus Ziegler Simonsen
(DNK / AU)
General or local anesthesia in intra arterial therapy (GOLIATH)

11:10-11:30
Aleksandras Vilionskis, Dalius Jatužis
(LTU / VU)
Mechanical thrombectomy beyond 6 hours

11:30-11:50
Rytis Kaupas
(LTU / LSMU)
Lithuanian experience of mechanical thrombectomy for stroke patients

11:50-12:10
Karlis Kupcs
(LVA / RSU)
Mechanical thrombectomy in the posterior circulation area

12:10-12:30
Riina Vibo
(EST / UT)
Estonian experience of mechanical thrombectomy for stroke patients

12:30–13:30

Lunch break / Poster session

13:30–15:30

Headache/pain

Chairs: Diana Obelienienė (LTU) Rigmor Jensen (DNK)

13:30-13:50
Jean Shoenen
(BEL / ULIEGE)
Pathophysiology - based treatment of migraines

13:50-14:10
Rigmor Jensen
(DNK / KU)
Typical and atypical Cluster headache

14:10-14:30
Aija Freimane
(LVA / Latvian Headache Society)
Headache in the elderly

14:30-14:50
Mark Brashinsky
(EST / UT)
Trauma and headache

14:50-15:10
Diana Obelienienė
(LTU / LSMU)
Overview of international classification of headache disorders (ICHD III)

15:10-15:30
Arūnas Ščiupokas
(LTU / LSMU)
Pain medicine: chalenges for neurologist

15:30-16:00

Coffee break

16:00-18:00

Alzheimer's disease and other dementias

Chairs: Gintaras Kaubrys (LTU) Pille Taba (EST)

16:00-16:20
Vilmantė Borutaitė
(LTU / LSMU)
Protein aggregation and neuronal loss in experimental models of neurodegenerative disorders

16:20-16:40
Gintaras Kaubrys
(LTU / VU)
Apolipoprotein E: Alzheimer’s disease genetic risk factor, course modifier, determiner of distinct AD types, or target for the future treatment

16:40-17:00
Pille Taba
(EST / TU)
Dementias with parkinsonism

17:00-17:20
Greta Pšemeneckienė
(LTU / LSMU)
Challenges and advanced strategies in treatment of Alzheimer's disease

17:20-17:40
Zanda Priede, Madara Kalniņa
(LVA / RSU)
Changing perspectives on frontotemporal dementia

17:40-18:00
Eglė Audronytė
(LTU / VU)
Olfactory perception and memory as a biomarker for the early diagnosis of Alzheimers’s disease

19:00

Gala dinner at "Raudondvaris Mannor Castle"

Buses from Congress venue will take you to the Gala dinner venue.
Please be present at the main entrance of the Park Inn hotel no later than 18:30.

08:00–10:00

Epilepsy

Chairs: Giedrė Gelžinienė (LTU) Rūta Mameniškienė (LTU)

08:00-08:20
Torbjörn Tomson
(SWE / KI)
Management of epilepsy in pregnancy

08:20-08:40
Margitta Seeck
(CHE / UNIGE)
Future of epilepsy surgery

08:40-09:00
Sulev Haldre
(EST / TU)
Medical treatment of epilepsy: state of art

09:00-09:20
Giedrė Gelžinienė
(LTU / LSMU)
Outcome of childhood - onset epilepsy: transition to adulthood

09:20-09:40
Normunds Suna
(LVA / RSU)
Alcohol related seizures

09:40-10:00
Rūta Mameniškienė
(LTU / VU)
Epilepsy in elderly

10:30–12:30

Sleep medicine

Chairs: Claudio Bassetti (CHE) Evelina Pajėdienė (LTU)

10:30-11:00
Claudio Bassetti
(CH / BENESCO)
Narcolepsy and other central disorders of hypersomnolence

11:00-11:30
Birgit Högl
(AUT / I-MED)
Idiopathic RBD as a symptom of neurodegenerative disorders. Updated diagnostic and treatment approach

11:30-11:50
Katrin Põld
(EST / TU)
Differential diagnosis of sleep-related movements in adults

11:50-12:10
Evelina Pajėdienė
(LTU / LSMU)
Sleep and stroke: not only sleep apnoea does matter

12:10-12:30
Raminta Masaitienė, Dalia Matačiūnienė
(LTU / VU)
Sleepiness and driving

13:30–15:30

Movement disorders

Chairs: Pille Taba (EST) Kallol Ray Chaudhuri (UK)

13:30-13:45
Toomas Toomsoo
(EST / TU)
Neuroimaging in pre-motor Parkinson’s disease

13:45-14:15
Kallol Ray Chaudhuri
(UK / KCL)
Nonmotor complications of levodopa: phenomenology, risk factors, and imaging features

14:15-14:45
Zbigniew Wszolek
(USA / MAYO CLINIC)
Alpha-synucleinopathies and tauopathies, clinical, genetic and pathological aspects

14:45-15:00
Evelina Pajėdienė
(LTU / LSMU)
Sleep disturbances in movement disorders

15:00-15:15
Ligita Smeltere
(LVA / LU)
Essential tremor in Latvia

15:15-15:30
Rūta Kaladytė Lokominienė
(LTU / VU)
Rhythmic auditory-motor entrainment in movement disorders

16:00-18:00

Short presentations

Chairs: Vaidas Matijošaitis (LTU) Renata Balnytė (LTU)

16:00-16:15
Donatas Zailskas
(LTU / VU)
Unresolved questions of essential tremor: an etiological, pathogenetic and phenotypical approach

16:15-16:30
Raminta Macaitytė
(LTU / LSMU)
Challenges of diagnosing sleep disorders: case report

16:30-16:45
Sandra Ütt
(EST / West Tallin Central Hospital)
Case presentation: myopathies, rational diagnostic pathway

16:45-17:00
George Chakhava
(GEO / GAMS)
Challenges of autoimmune encephalities

17:00-17:15
Agnė Sakalauskaitė
(LTU / LSMU)
Pyramidal function and disability in patients with multiple sclerosis

17:15-17:30
Ravita Gailāne
(LVA / RSU)
Analysis of hyperacute ishemic stroke management at Riga East University hospital

17:30-17:45
Tatjana Liakina
(LTU / VU)
Demonstration of seizure elements - a possible complimentary seizure semiology diagnostic tool?

17:45-18:00
Sintija Locane
(LVA / RSU)
Women with progressive myoclonus - ataxia syndrome and gait instability

10:30–12:30

Nurse session

Chairs: Marianne Elisabeth Klinke (ISL) Inga Zopp (EST)

10:30-10:45
Eglė Lendraitienė, Toma Petkutė
(LTU / LSMU)
Physiotherapy for the prevention and management of secondary complications in patients with neurological conditions (presentation in English)

10:45-11:00
Triinu Kurvits, Anneli Jaska
(EST / TU)
Stroke care: a team approach (presentation in English)

11:00-11:15
Ester Vatsk
(EST / TU)
Nursing in amyotrophic lateral sclerosis (presentation in Russian)

11:15-11:30
Inga Zopp
(EST / TU)
Nursing in multiple sclerosis (presentation in Russian)

11:30-11:45
Regina Palatu, Valentina Pjassetskaja
(EST / TU)
The role of nurses in Parkinson's disease (presentation in Russian)

11:45-12:00
Daiva Borkienė
(LTU / LSMU)
Nursing patients with epilepsy (presentation in English)

12:00-12:15
Marianne Elisabeth Klinke
(ISL / HI)
Nurses role in the management of stroke patients with spatial neglect: clinical manifestations, screening and interventions (presentation in English)

12:15-12:30
Marianne Elisabeth Klinke
(ISL / HI)
Nursing issues on Myasthenia gravis: common symptoms, surveillance and alliviating actions (presentation in English)

13:30–15:30

Satellite symposiums

13:30-14:30
Satellite symposium: Bayer
Birutė Petrauskienė
(LTU / VU)
Rivaroxaban in clinical practice

14:30-15:30
Satellite symposium: Roche
Renata Balnytė, Dalia Mickevičienė
(LTU / LSMU)
Rasa Kizlaitienė
(LTU / VU)
Transforming the multiple sclerosis treatment paradigm

ALFA HALL GAMMA HALL
08:00–10:00

Multiple sclerosis and other demyelinating diseases

Chairs: Dalia Mickevičienė (LTU) Katrin Gross-Paju (EST)

08:00-08:20
Eva Kubala Havrdova
(CZE / CUNI)
Aggressive multiple sclerosis in the context of reaching NEDA as treatment goal

08:20-08:40
Luca Prosperini
(ITA / UNIROMA)
Pharmacological treatment of highly-active RRMS: the role of monoclonal antibodies

08:40-09:00
Katrin Gross-Paju
(EST / TU)
Does benign multiple sclerosis exist?

09:00-09:20
Dalia Mickevičienė
(LTU / LSMU)
Comorbidity in MS: implications for disease management

09:20-09:40
Rasa Kizlaitienė, Nataša Giedraitienė
(LTU / VU)
Comprehensive and uninterruptible patient monitoring using Multiple sclerosis registry in Lithuania

09:40-10:00
Daina Pastare
(LVA / RSU)
Anti-MOG antibodies in adult patients with demyelinating disorders of central nervous system

08:00–10:00

Peripheral neuropathies / Miscellaneous

Chairs: Kęstutis Petrikonis (LTU) Michel Magistris (CHE)

08:00-08:20
Kęstutis Petrikonis
(LTU / LSMU)
Metabolic and toxic polyneuropathy

08:20-08:40
Pascal Proot
(BEL / UGENT)
EMG approach to polyneuropathy

08:40-09:00
Ervina Bilič
(HRV / UNIZG)
Chronic inflammatory demyelinating polyradiculoneuropathy (CIDP)

09:00-09:20
Elīna Millere, Signe Šetlere, Viktorija Keniņa
(LVA / RSU)
Coexistence of Charcot–Marie–Tooth disease and chronic inflammatory demyelinating polyradiculoneuropathy - Latvian experience

09:20-09:40
Michel Magistris
(CHE / UNIGE)
Contraction response to muscle percussion in neurology

09:40-10:00
Discusion

10:00–10:30

Coffee break

10:30–12:30

Young stroke

Chairs: Jukka Putaala (FIN) Kristina Ryliškienė (LTU)

10:30-10:50
Jukka Putaala
(FIN / HELSINKI)
Cryptogenic ischemic stroke among young people

10:50-11:10
Annette Fromm
(NOR / UIB)
Generalized arterial disease in young and middle-aged ischemic stroke. The Norwegian Stroke in the Young Study (NOR-SYS)

11:10-11:30
Grzegorz Kozera
(POL / UMK)
Carotid dissections

11:30-11:50
Kristina Ryliškienė
(LTU / VU)
Update on thrombophilia in young stroke

11:50-12:10
Siim Schneider
(EST / TU)
Outcome of young ischemic stroke

12:10-12:30
Krista Svilāne, Ainārs Rudzītis, Kristaps Jurjāns, Artūrs Balodis
(LVA / RSU)
Long-term outcome after patent foramen ovale occlusion in young patients with stroke. Nationwide register data

10:50–12:30

Experimental neurology and technological innovations in neurology

Chairs: Vilmantė Borutaitė (LTU) Kęstutis Petrikonis (LTU)

10:30-10:50
Dietger Niederwieser
(DEU / UNI-LEIPZIG)
Stem cell therapy in neurology

10:50-11:10
Vilmantė Borutaitė
(LTU / LSMU)
New molecular targets for neuroprotection in ischemic stroke

11:10-11:30
Sarmite Dzelzite
(LVA / RSU)
Clinical usefulness of arterial spin labeling (ASL) magnetic resonance imaging in neurology

11:30-11:50
Regimantas Jurkus
(UK / UN)
Combining interdisciplinary in vivo and in silico approaches to investigate fear memory neurocircuitry

11:50-12:10
Ülle Krikmann
(EST / TU)
Infusion pump therapies for Parkinson’s disease

12:10-12:30
John Vissing
(DNK / KU)
Next-generation sequencing as a diagnostic tool for muscle diseases

12:30-13:30

Lunch break / Poster sessions

13:30-15:30

Neurosurgery in neurological diseases

Chairs: Arimantas Tamašauskas (LTU) Andrius Radžiūnas (LTU)

13:30-14:00
Volodymyr Smolanka
(UKR / UZHNU)
Trigeminal neuralgia: neurosurgical approach

14:00-14:30
Andrius Radžiūnas
(LTU / LSMU)
Brain MRI voxel based morphometry – tool for Parkinson’s disease research and use in clinical settings

14:30-14:50
Saulius Ročka
(LTU / VU)
Experience and challenges of epilepsy surgery

14:50-15:10
Antanas Gvazdaitis
(LTU / KUL)
Cardiac manifestation of aneurysmal subarachnoid haemorrhage

15:10-15:30
Karolis Bareikis, Paulius Čikotas
(LTU / LSMU)
Ethical controversies and decision making in surgery of cerebral ischemia

13:30-15:30

Oral communications

Chairs: Vaidas Matijošaitis (LTU) Renata Balnytė (LTU)

13:30-13:50
Sigitas Čižinauskas
(LTU / AISTI)
Dog with Guillain-Barre syndrome and cat with Tourette syndrome, does it exist?

13:50-14:00
Jānis Mednieks
(LVA / RSU)
Status epilepticus treatment – CUH experience from Latvia. Is there a necessity for improvements?

14:00-14:10
Laura Šinkūnaitė
(LTU / LSMU)
Changes of cutaneous and cortical silent responses in a random sample of Lithuania patients with Parkinson disease

14:10-14:20
Marit Laos
(EST / TU)
Analysis of oral anticoagulant treatment in patients with non-valvular atrial fibrillation: a population-based study in Estonia 2010 - 2016

14:20-14:30
Liis Kadastik-Eerme
(EST / TU)
Baclofen pump treatment for spasticity

14:30-14:40
Kristaps Jurjāns
(LVA / RSU)
Cardioembolic stroke in Latvia: frequency, prevention and long-term outcome

14:40-14:50
Andrejs Kostiks
(LVA / RSU)
Cognitive deficit and its causes for patients in early midlife in Latvia

14:50-15:00
Daiva Valadkevičienė, Dalius Jatužis, Rasa Kizlaitienė
(LTU / VU)
Work capability level of patients with multiple sclerosis in Lithuania: it’s dynamics and relationship with employment status and lethal outcomes

15:00-15:10
Mari Muldmaa
(EST / TU)
Impulsive disorders in Parkinson’s disease

15:10-15:20
Lukas Šalaševičius
(LTU / VU)
Early outcomes of mechanical thrombectomy in acute stroke patients using different types of anesthesia

15:30

Closing and farewell

ALFA HALL
GAMMA HALL
08:00–10:00

Multiple sclerosis and other demyelinating diseases

Chairs: Dalia Mickevičienė (LTU) Katrin Gross-Paju (EST)

08:00-08:20
Eva Kubala Havrdova
(CZE / CUNI)
Aggressive multiple sclerosis in the context of reaching NEDA as treatment goal

08:20-08:40
Luca Prosperini
(ITA / UNIROMA)
Pharmacological treatment of highly-active RRMS: the role of monoclonal antibodies

08:40-09:00
Katrin Gross-Paju
(EST / TU)
Does benign multiple sclerosis exist?

09:00-09:20
Dalia Mickevičienė
(LTU / LSMU)
Comorbidity in MS: implications for disease management

09:20-09:40
Rasa Kizlaitienė, Nataša Giedraitienė
(LTU / VU)
Comprehensive and uninterruptible patient monitoring using Multiple sclerosis registry in Lithuania

09:40-10:00
Daina Pastare
(LVA / RSU)
Anti-MOG antibodies in adult patients with demyelinating disorders of central nervous system

10:00–10:30

Coffee break

10:30–12:30

Young stroke

Chairs: Jukka Putaala (FIN) Kristina Ryliškienė (LTU)

10:30-10:50
Jukka Putaala
(FIN / HELSINKI)
Cryptogenic ischemic stroke among young people

10:50-11:10
Annette Fromm
(NOR / UIB)
Generalized arterial disease in young and middle-aged ischemic stroke. The Norwegian Stroke in the Young Study (NOR-SYS)

11:10-11:30
Grzegorz Kozera
(POL / UMK)
Carotid dissections

11:30-11:50
Kristina Ryliškienė
(LTU / VU)
Update on thrombophilia in young stroke

11:50-12:10
Siim Schneider
(EST / TU)
Outcome of young ischemic stroke

12:10-12:30
Krista Svilāne, Ainārs Rudzītis, Kristaps Jurjāns, Artūrs Balodis
(LVA / RSU)
Long-term outcome after patent foramen ovale occlusion in young patients with stroke. Nationwide register data

12:30-13:30

Lunch break / Poster sessions

13:30-15:30

Neurosurgery in neurological diseases

Chairs: Arimantas Tamašauskas (LTU) Andrius Radžiūnas (LTU)

13:30-14:00
Volodymyr Smolanka
(UKR / UZHNU)
Trigeminal neuralgia: neurosurgical approach

14:00-14:30
Andrius Radžiūnas
(LTU / LSMU)
Brain MRI voxel based morphometry – tool for Parkinson’s disease research and use in clinical settings

14:30-14:50
Saulius Ročka
(LTU / VU)
Experience and challenges of epilepsy surgery

14:50-15:10
Antanas Gvazdaitis
(LTU / KUL)
Cardiac manifestation of aneurysmal subarachnoid haemorrhage

15:10-15:30
Karolis Bareikis, Paulius Čikotas
(LTU / LSMU)
Ethical controversies and decision making in surgery of cerebral ischemia

15:30

Closing and farewell

08:00–10:00

Peripheral neuropathies / Miscellaneous

Chairs: Kęstutis Petrikonis (LTU) Michel Magistris (CHE)

08:00-08:20
Kęstutis Petrikonis
(LTU / LSMU)
Metabolic and toxic polyneuropathy

08:20-08:40
Pascal Proot
(BEL / UGENT)
EMG approach to polyneuropathy

08:40-09:00
Ervina Bilič
(HRV / UNIZG)
Chronic inflammatory demyelinating polyradiculoneuropathy (CIDP)

09:00-09:20
Elīna Millere, Signe Šetlere, Viktorija Keniņa
(LVA / RSU)
Coexistence of Charcot–Marie–Tooth disease and chronic inflammatory demyelinating polyradiculoneuropathy - Latvian experience

09:20-09:40
Michel Magistris
(CHE / UNIGE)
Contraction response to muscle percussion in neurology

09:40-10:00
Discusion

10:50–12:30

Experimental neurology and technological innovations in neurology

Chairs: Vilmantė Borutaitė (LTU) Kęstutis Petrikonis (LTU)

10:30-10:50
Dietger Niederwieser
(DEU / UNI-LEIPZIG)
Stem cell therapy in neurology

10:50-11:10
Vilmantė Borutaitė
(LTU / LSMU)
New molecular targets for neuroprotection in ischemic stroke

11:10-11:30
Sarmite Dzelzite
(LVA / RSU)
Clinical usefulness of arterial spin labeling (ASL) magnetic resonance imaging in neurology

11:30-11:50
Regimantas Jurkus
(UK / UN)
Combining interdisciplinary in vivo and in silico approaches to investigate fear memory neurocircuitry

11:50-12:10
Ülle Krikmann
(EST / TU)
Infusion pump therapies for Parkinson’s disease

12:10-12:30
John Vissing
(DNK / KU)
Next-generation sequencing as a diagnostic tool for muscle diseases

13:30-15:30

Oral communications

Chairs: Vaidas Matijošaitis (LTU) Renata Balnytė (LTU)

13:30-13:50
Sigitas Čižinauskas
(LTU / AISTI)
Dog with Guillain-Barre syndrome and cat with Tourette syndrome, does it exist?

13:50-14:00
Jānis Mednieks
(LVA / RSU)
Status epilepticus treatment – CUH experience from Latvia. Is there a necessity for improvements?

14:00-14:10
Laura Šinkūnaitė
(LTU / LSMU)
Changes of cutaneous and cortical silent responses in a random sample of Lithuania patients with Parkinson disease

14:10-14:20
Marit Laos
(EST / TU)
Analysis of oral anticoagulant treatment in patients with non-valvular atrial fibrillation: a population-based study in Estonia 2010 - 2016

14:20-14:30
Liis Kadastik-Eerme
(EST / TU)
Baclofen pump treatment for spasticity

14:30-14:40
Kristaps Jurjāns
(LVA / RSU)
Cardioembolic stroke in Latvia: frequency, prevention and long-term outcome

14:40-14:50
Andrejs Kostiks
(LVA / RSU)
Cognitive deficit and its causes for patients in early midlife in Latvia

14:50-15:00
Daiva Valadkevičienė, Dalius Jatužis, Rasa Kizlaitienė
(LTU / VU)
Work capability level of patients with multiple sclerosis in Lithuania: it’s dynamics and relationship with employment status and lethal outcomes

15:00-15:10
Mari Muldmaa
(EST / TU)
Impulsive disorders in Parkinson’s disease

15:10-15:20
Lukas Šalaševičius
(LTU / VU)
Early outcomes of mechanical thrombectomy in acute stroke patients using different types of anesthesia

Program

ORGANIZERS

SPONSORS

GOLD SPONSOR

SILVER SPONSOR

BRONZE SPONSORS

SPONSORS AND EXIBITORS

Partners

NEWS

Event partners

CONTACTS

CONGRESS SECRETARIAT

 


Conference & Event Management
UAB “Kalanis”
Pylimo str. 41A, LT-01136 (“Linden“)
Vilnius, Lithuania
E – mail: registration@balcone2018.com
www.seventips.lt