September 6-8, 2018 Kaunas, Lithuania

9th Baltic Congress of Neurology

BALCONE 2018

Dear Colleagues,

It is our great pleasure to announce that 9th Baltic Congress of Neurology (BALCONE 2018) will be held from 6th to 8th of September 2018 at Park Inn by Radisson hotel, Kaunas, Lithuania.

We are very pleased to host the 9th BALCONE in Kaunas, the second largest city in Lithuania, and hope to build the rich and comprehensive Scientific Programme, which will cover an expanded list of topics related to different fields of neurology. Continuing the tradition since 1994 when the first BALCONE was held in Tallinn, 9th BALCONE 2018 should be a great opportunity to share your latest research results with your colleagues from the Baltic countries and all over the world.

We look forward to welcoming you in Kaunas!

Register now Created with Sketch.

About

PROGRAM

  • Day 1 | Thursday September 6
  • Day 2 | FridaySeptember 7
  • Day 3 | SaturdaySeptember 8
Hall 1 Hall 2 Hall 3 Hall 4
10:00-12:00

Teaching course / EEG

Margitta Seeck
(CHE / UNIGE)
EEG of complicated epilepsies

Joerg Wellmer
(DEU / KK-BOCHUM)
Radiology epilepsy

Torbjörn Tomson
(SWE / KI)
TBC

10:00-12:00

Teaching course / ENMG

Kai M. Rösler
(CHE / UNIBE)
Evaluation of myopathies

Aušra Klimašauskienė
(LTU / VU)
Sensory and motor nerve conduction studies

Michel R. Magistris
(CHE / UNIGE)
Evaluation of nerve conduction blocks

10:00-12:00

Neurosonology practical teaching course (Hands-on)

Uwe Walter
(DEU / UNI-ROSTOCK)
Transcranial brain sonography: applications in neurology

Galina Baltgaile
(LVA / RSU)
Vulnerable atherosclerotic plaque

Vaidas Matijošaitis
(LTU / LSMU)
The role of transcranial ultrasound in diagnostics of patent foramen ovale

10:00-12:00

Teaching course. Headache

Jean Schoenen
(BEL / ULIEGE)
What is the place of neurostimulation in chronic headaches

Aija Freimane
(LVA)
Nocturnal headaches

Mark Braschinsky
(EST / UT)
Migraine chronification

Kristina Ryliškienė
(LTU / VU)
Chronic daily headache

12:00-13:00

Lunch break / Poster session

12:00-13:00

Lunch break / Poster session

12:00-12:30

Lunch break / Poster session

12:00-12:30

Lunch break / Poster session

13:00-15:00

Teaching course / EEG

Evelina Pajėdienė
(LTU / LSMU)
Practical aspects of performing and analyzing sleep studies

Katrin Põld
(EST)
Clinical case from sleep studies. Discussion with the audience

13:00-15:00

Teaching course / ENMG

Miglė Ališauskienė
(LTU / LSMU)
Needle EMG: normal and abnormal findings

André Truffert
(CHE / UNIGE)
Evaluation of carpal tunnel syndrome

Jovita Švilpauskė-Laurynienė, Daiva Garšvienė
(LTU / LSMU)
Evaluation of small fiber neuropathies

Discussion

13:00-15:00

Neurosonology practical teaching course (Hands-on)

Josef Böhm
(DEU)
Peripheral neurosonology

Jurgita Valaikienė
(LTU / VU)
Ocular color-coded sonography in neurological practice

Dalius Jatužis
(LTU / VU)
Assessment of superficial temporal artery

13:00-15:00

Teaching course. Assessment of stroke

Standardized neurological evaluation in acute stroke (NIHSS)

Givi Lingvenis
(LTU / VU)
Early CT score (ASPECTS)

Aleksandras Vilionskis
(LTU / VU)
Rational use of neuroimaging for selection of reperfusion therapies?

Robert Mikulik
(CZE / FNUSA-ICRC)
Improvement of stroke logistics: how to reduce onset-to-door and –door-to-needle time?

TBC
Strategies of antithrombotic treatment in complicated clinical situations?

15:00-15:30

Coffee break

15:30-16:30

Satellite symposium: Boehringer Ingelheim

15:30-16:30

Satellite symposium: Roche

15:30–16:30

Satellite symposium: Berlin Chemie Menarini Baltic

15:30-16:30

Satellite symposium: Allergan

16:30-17:00

Invited lecture. Why have we failed to find a cure for AD

Speakers: Amos Korczyn (ISR / EMDA). Chairman of the Scientific Medical Board of the Israeli Alzheimer's disease association (EMDA)

Speakers:

Speakers:

Speakers:

17:00-17:30

Invited lecture. Current state of the art in diagnosis of Alzheimer’s disease

Speakers: Philip Scheltens (NLD / VUmc). Alzheimer center, Vrije Universiteit Medical Center, Amsterdam, the Netherlands

Speakers:

Speakers:

Speakers:

17:30

Opening ceremony & Welcome reception

Hall 1
Hall 2
Hall 3
Hall 4
10:00-12:00

Teaching course / EEG

Margitta Seeck
(CHE / UNIGE)
EEG of complicated epilepsies

Joerg Wellmer
(DEU / KK-BOCHUM)
Radiology epilepsy

Torbjörn Tomson
(SWE / KI)
TBC

12:00-13:00

Lunch break / Poster session

13:00-15:00

Teaching course / EEG

Evelina Pajėdienė
(LTU / LSMU)
Practical aspects of performing and analyzing sleep studies

Katrin Põld
(EST)
Clinical case from sleep studies. Discussion with the audience

15:00-15:30

Coffee break

15:30-16:30

Satellite symposium: Boehringer Ingelheim

16:30-17:00

Invited lecture. Why have we failed to find a cure for AD

Speakers: Amos Korczyn (ISR / EMDA). Chairman of the Scientific Medical Board of the Israeli Alzheimer's disease association (EMDA)

17:00-17:30

Invited lecture. Current state of the art in diagnosis of Alzheimer’s disease

Speakers: Philip Scheltens (NLD / VUmc). Alzheimer center, Vrije Universiteit Medical Center, Amsterdam, the Netherlands

17:30

Opening ceremony & Welcome reception

10:00-12:00

Teaching course / ENMG

Kai M. Rösler
(CHE / UNIBE)
Evaluation of myopathies

Aušra Klimašauskienė
(LTU / VU)
Sensory and motor nerve conduction studies

Michel R. Magistris
(CHE / UNIGE)
Evaluation of nerve conduction blocks

12:00-13:00

Lunch break / Poster session

13:00-15:00

Teaching course / ENMG

Miglė Ališauskienė
(LTU / LSMU)
Needle EMG: normal and abnormal findings

André Truffert
(CHE / UNIGE)
Evaluation of carpal tunnel syndrome

Jovita Švilpauskė-Laurynienė, Daiva Garšvienė
(LTU / LSMU)
Evaluation of small fiber neuropathies

Discussion

15:30-16:30

Satellite symposium: Roche

Speakers:

Speakers:

10:00-12:00

Neurosonology practical teaching course (Hands-on)

Uwe Walter
(DEU / UNI-ROSTOCK)
Transcranial brain sonography: applications in neurology

Galina Baltgaile
(LVA / RSU)
Vulnerable atherosclerotic plaque

Vaidas Matijošaitis
(LTU / LSMU)
The role of transcranial ultrasound in diagnostics of patent foramen ovale

12:00-12:30

Lunch break / Poster session

13:00-15:00

Neurosonology practical teaching course (Hands-on)

Josef Böhm
(DEU)
Peripheral neurosonology

Jurgita Valaikienė
(LTU / VU)
Ocular color-coded sonography in neurological practice

Dalius Jatužis
(LTU / VU)
Assessment of superficial temporal artery

15:30–16:30

Satellite symposium: Berlin Chemie Menarini Baltic

Speakers:

Speakers:

10:00-12:00

Teaching course. Headache

Jean Schoenen
(BEL / ULIEGE)
What is the place of neurostimulation in chronic headaches

Aija Freimane
(LVA)
Nocturnal headaches

Mark Braschinsky
(EST / UT)
Migraine chronification

Kristina Ryliškienė
(LTU / VU)
Chronic daily headache

12:00-12:30

Lunch break / Poster session

13:00-15:00

Teaching course. Assessment of stroke

Standardized neurological evaluation in acute stroke (NIHSS)

Givi Lingvenis
(LTU / VU)
Early CT score (ASPECTS)

Aleksandras Vilionskis
(LTU / VU)
Rational use of neuroimaging for selection of reperfusion therapies?

Robert Mikulik
(CZE / FNUSA-ICRC)
Improvement of stroke logistics: how to reduce onset-to-door and –door-to-needle time?

TBC
Strategies of antithrombotic treatment in complicated clinical situations?

15:30-16:30

Satellite symposium: Allergan

Speakers:

Speakers:

Hall 1 Hall 2 Hall 3
08:00-10:00

Stroke and cerebrovascular disorders

08:00-08:20
Eivind Berge
(NOR / UiO)
2018 ESO guidelines on anticoagulation for stroke secondary prevention

08:20-08:40
Robert Mikulik
(CZE / MUNI)
Stroke unit and quality of care in acute stroke

08:40-09:00
Inga Slautaitė
(LTU / VU)
Update on intracerebral hemorrhage

09:00-09:20
Antanas Vaitkus
(LTU / LSMU)
Stroke of nondominant hemisphere

09:20-09:40
Janika Kõrv
(EST / UT)
Off-label thrombolysis for ischemic stroke: is it safe?

09:40-10:00
Evija Miglane
(LVA / RSU)
Update on lacunar stroke

08:00–10:00

Epilepsy

08:00-08:20
Torbjörn Tomson
(SWE / KI)
Management of epilepsy in pregnancy

08:20-08:40
Margitta Seeck
(CHE / UNIGE)
Future of epilepsy surgery

08:40-09:00
Sulev Haldre
(EST / TU)
Medical treatment of epilepsy: state of art

09:00-09:20
Giedrė Gelžinienė
(LTU / LSMU)
Outcome of childhood - onset epilepsy: transition to adulthood

09:20-09:40
Normunds Sūna
(LVA / RSU)
Alcohol related seasures

09:40-10:00
Rūta Mameniškienė
(LTU / VU)
Epilepsy in elderly

08:00–10:00

-

10:00–10:30

Coffee break

10:30–12:30

Interventional neuroradiology

10:30-10:50
Adam Kobayashi
(POL / Interventional Stroke Treatment Centre)
Mechanical thrombectomy in elderly stroke patients

10:50-11:10
Claus Ziegler Simonsen
(DNK / AU)
Should General Anesthesia Be Avoided During Thrombectomy?

11:10-11:30
Aleksandras Vilionskis, Dalius Jatužis
(LTU / VU)
Mechanical thrombectomy after 6 hours

11:30-11:50
Rytis Kaupas
(LTU / LSMU)
Lithuanian experience of mechanical thrombectomy for stroke patients

11:50-12:10
Kārlis Kupčs
(LVA / RSU)
TBC

12:10-12:30
Riina Vibo
(EST / UT)
Estonian experience of mechanical thrombectomy for stroke patients

10:30–12:30

Sleep medicine / Epilepsy

10:30-11:00
Claudio Bassetti
(DEU / BENESCO)
Diagnostic and treatment aspects of narcolepsy and other hypersomnias

11:00-11:30
Birgit Högl
(AUT / I-MED)
Idiopathic RBD as a symptom of neurodegenerative disorders. Updated diagnostic and treatment approach

11:30-11:50
Katrin Põld
(EST / TU)
Differential diagnosis of sleep-related movements in adults

11:50-12:10
Evelina Pajedienė
(LTU / LSMU)
Sleep and stroke

12:10-12:30
Raminta Masaitienė, Dalia Matačiūnienė
(LTU / VU)
Sleepiness and driving

10:30–12:30

Nurse sessions

10:30-10:45
Marianne Elisabeth Klinke
(ISL / HI)
Nurses role in the management of stroke patients with spatial neglect

10:45-11:00
Triinu Kurvits, Anneli Jaska
(EST / TU)
Stroke care: a team approach

11:00-11:15
Ester Vatsk
(EST / TU)
Nursing in amyotrophic lateral sclerosis

11:15-11:30
Inga Zopp
(EST / TU)
Nursing in Sclerosis multiplex

11:30-11:45
Regina Palatu, Valentina Pjassetskaja
(EST / TU)
The role of nurses in Parkinson's disease

11:45-12:00
Daiva Borkienė
(LTU / LSMU)
Nursing patients with epilepsy


12:00-12:15
Eglė Lendraitienė, Toma Petkutė
(LTU / LSMU)
Physiotherapy for the prevention and management of secondary complications in patients with neurological conditions

12:15-12:30
Marianne Elisabeth Klinke (ISL)
Myasthenia gravis patient nursing issues

12:30–13:30

Lunch break / Poster session

13:30–15:30

Movement disorders

13:30-13:50
Zbigniew Wszolek
(USA / MAYO CLINIC )
Clinical Genetics of Parkinson‘s Disease and Parkinsonism

13:50-14:10
Kallol Ray Chaudhuri
(GBR / KCL)
TBC

14:10-14:25
Toomas Toomsoo
(EST / TU)
Neuroimaging in pre-motor Parkinson’s disease

14:25-14:40
Kristina Laučkaitė
(LTU / LSMU)
TBC

14:40-14:55
Ligita Smeltere
(LVA / LU)
Essential tremor in Latvia

14:55-15:10
Rūta Kaladytė Lokominienė
(LTU / VU)
Rhythmic auditory-motor entrainment in movement disorders

15:10-15:30
Algirdas Utkus
(LTU / VU)
Management of Huntington‘s Disease in Lithuania: a team-based approach

13:00–15:30

Headache / Pain

13:30-13:50
Jean Shoenen
(BEL / ULIEGE)
Pathophysiology - based migraine treatment

13:50-14:10
Rigmor Jensen
(DNK / KU)
Typical and atypical Cluster headache

14:10-14:30
Aija Freimane
(LVA)
Headache in the elderly

14:30-14:50
Mark Brashinsky
(EST / ELITE KLIINIK)
Trauma and headache

14:50-15:10
Diana Obelienienė
(LTU / LSMU)
Overview of IHS Classification ICHD-3

15:10-15:30
Arūnas Ščiupokas
(LTU / LSMU)
Pain medicine: chalenges for neurologist

13:00–15:30

Satellite symposiums

13:30-14:30
Birutė Petrauskienė
(LTU / VU)
Rivaroxaban in clinical practice

14:30-15:30
TBC

15:30-16:00

Coffee break

16:00-18:00

Alzheimer's disease and other dementias

16:00-16:20
Vilmantė Borutaitė
(LTU / LSMU)
Protein aggregation and neuronal loss in experimental models of neurodegenerative disorders

16:20-16:40
Gintaras Kaubrys
(LTU / VU)
Apolipoprotein E: Alzheimer’s disease genetic risk factor, course modifier, determiner of distinct AD types, or target for the future treatment

16:40-17:00
Pille Taba
(EST / TU)
Dementias with parkinsonism

17:00-17:20
Greta Pšemeneckienė
(LTU / LSMU)
Challenges and advanced strategies in treatment of Alzheimer's disease

17:20-17:40
Zanda Priede, M. Kalniņa
(LVA / RSU)
Changing perspectives on frontotemporal dementia

17:40-18:00
Eglė Audronytė
(LTU / VU)
Olfactory perception and memory as a biomarker for the early diagnosis of Alzheimers’s disease

16:00-18:00

Short presentations

16:00-16:15
Donatas Zailskas
(LTU / VU)
Unresolved questions of essential tremor: an etiological, pathogenetic and phenotypical approach

16:15-16:30
Raminta Macaitytė
(LTU / LSMU)
Challenges of diagnosing sleep disorders (case report)

16:30-16:45
Sandra Ütt
(EST)
Case presentation: myopathies, rational diagnostic pathway

16:45-17:00
George Chakhava
(GEO)
Approaches in the management of autoimmune encephalitis

17:00-17:15
TBC

17:15-17:30
Ravita Gailane
(LVA / RSU)
Analysis of hyperacute ishemic stroke management at the Clinic of
Emergency at Riga East University hospital

17:30-17:45
Tatjana Liakina
(LTU / VU)
Demonstration of seizure elements - a possible complimentary seizure semiology diagnostic tool?

17:45-18:00
Sintija Locane, Pauls Stradins
(LVA / RSU)
Women with progressive myoclonus - ataxia syndrome and gait instability

16:00-18:00

Education in neurology (round table discussion)

TBC

19:00

Gala dinner at "Raudondvaris Mannor Castle"

Busses from Conference venue will take you to the Gala dinner venue.
Please be present at the main entrance of the Park Inn hotel no later than 18:30.

Hall 1
Hall 2
Hall 3
08:00-10:00

Stroke and cerebrovascular disorders

08:00-08:20
Eivind Berge
(NOR / UiO)
2018 ESO guidelines on anticoagulation for stroke secondary prevention

08:20-08:40
Robert Mikulik
(CZE / MUNI)
Stroke unit and quality of care in acute stroke

08:40-09:00
Inga Slautaitė
(LTU / VU)
Update on intracerebral hemorrhage

09:00-09:20
Antanas Vaitkus
(LTU / LSMU)
Stroke of nondominant hemisphere

09:20-09:40
Janika Kõrv
(EST / UT)
Off-label thrombolysis for ischemic stroke: is it safe?

09:40-10:00
Evija Miglane
(LVA / RSU)
Update on lacunar stroke

10:00–10:30

Coffee break

10:30–12:30

Interventional neuroradiology

10:30-10:50
Adam Kobayashi
(POL / Interventional Stroke Treatment Centre)
Mechanical thrombectomy in elderly stroke patients

10:50-11:10
Claus Ziegler Simonsen
(DNK / AU)
Should General Anesthesia Be Avoided During Thrombectomy?

11:10-11:30
Aleksandras Vilionskis, Dalius Jatužis
(LTU / VU)
Mechanical thrombectomy after 6 hours

11:30-11:50
Rytis Kaupas
(LTU / LSMU)
Lithuanian experience of mechanical thrombectomy for stroke patients

11:50-12:10
Kārlis Kupčs
(LVA / RSU)
TBC

12:10-12:30
Riina Vibo
(EST / UT)
Estonian experience of mechanical thrombectomy for stroke patients

12:30–13:30

Lunch break / Poster session

13:30–15:30

Movement disorders

13:30-13:50
Zbigniew Wszolek
(USA / MAYO CLINIC )
Clinical Genetics of Parkinson‘s Disease and Parkinsonism

13:50-14:10
Kallol Ray Chaudhuri
(GBR / KCL)
TBC

14:10-14:25
Toomas Toomsoo
(EST / TU)
Neuroimaging in pre-motor Parkinson’s disease

14:25-14:40
Kristina Laučkaitė
(LTU / LSMU)
TBC

14:40-14:55
Ligita Smeltere
(LVA / LU)
Essential tremor in Latvia

14:55-15:10
Rūta Kaladytė Lokominienė
(LTU / VU)
Rhythmic auditory-motor entrainment in movement disorders

15:10-15:30
Algirdas Utkus
(LTU / VU)
Management of Huntington‘s Disease in Lithuania: a team-based approach

15:30-16:00

Coffee break

16:00-18:00

Alzheimer's disease and other dementias

16:00-16:20
Vilmantė Borutaitė
(LTU / LSMU)
Protein aggregation and neuronal loss in experimental models of neurodegenerative disorders

16:20-16:40
Gintaras Kaubrys
(LTU / VU)
Apolipoprotein E: Alzheimer’s disease genetic risk factor, course modifier, determiner of distinct AD types, or target for the future treatment

16:40-17:00
Pille Taba
(EST / TU)
Dementias with parkinsonism

17:00-17:20
Greta Pšemeneckienė
(LTU / LSMU)
Challenges and advanced strategies in treatment of Alzheimer's disease

17:20-17:40
Zanda Priede, M. Kalniņa
(LVA / RSU)
Changing perspectives on frontotemporal dementia

17:40-18:00
Eglė Audronytė
(LTU / VU)
Olfactory perception and memory as a biomarker for the early diagnosis of Alzheimers’s disease

19:00

Gala dinner at "Raudondvaris Mannor Castle"

Busses from Conference venue will take you to the Gala dinner venue.
Please be present at the main entrance of the Park Inn hotel no later than 18:30.

08:00–10:00

Epilepsy

08:00-08:20
Torbjörn Tomson
(SWE / KI)
Management of epilepsy in pregnancy

08:20-08:40
Margitta Seeck
(CHE / UNIGE)
Future of epilepsy surgery

08:40-09:00
Sulev Haldre
(EST / TU)
Medical treatment of epilepsy: state of art

09:00-09:20
Giedrė Gelžinienė
(LTU / LSMU)
Outcome of childhood - onset epilepsy: transition to adulthood

09:20-09:40
Normunds Sūna
(LVA / RSU)
Alcohol related seasures

09:40-10:00
Rūta Mameniškienė
(LTU / VU)
Epilepsy in elderly

10:30–12:30

Sleep medicine / Epilepsy

10:30-11:00
Claudio Bassetti
(DEU / BENESCO)
Diagnostic and treatment aspects of narcolepsy and other hypersomnias

11:00-11:30
Birgit Högl
(AUT / I-MED)
Idiopathic RBD as a symptom of neurodegenerative disorders. Updated diagnostic and treatment approach

11:30-11:50
Katrin Põld
(EST / TU)
Differential diagnosis of sleep-related movements in adults

11:50-12:10
Evelina Pajedienė
(LTU / LSMU)
Sleep and stroke

12:10-12:30
Raminta Masaitienė, Dalia Matačiūnienė
(LTU / VU)
Sleepiness and driving

13:00–15:30

Headache / Pain

13:30-13:50
Jean Shoenen
(BEL / ULIEGE)
Pathophysiology - based migraine treatment

13:50-14:10
Rigmor Jensen
(DNK / KU)
Typical and atypical Cluster headache

14:10-14:30
Aija Freimane
(LVA)
Headache in the elderly

14:30-14:50
Mark Brashinsky
(EST / ELITE KLIINIK)
Trauma and headache

14:50-15:10
Diana Obelienienė
(LTU / LSMU)
Overview of IHS Classification ICHD-3

15:10-15:30
Arūnas Ščiupokas
(LTU / LSMU)
Pain medicine: chalenges for neurologist

16:00-18:00

Short presentations

16:00-16:15
Donatas Zailskas
(LTU / VU)
Unresolved questions of essential tremor: an etiological, pathogenetic and phenotypical approach

16:15-16:30
Raminta Macaitytė
(LTU / LSMU)
Challenges of diagnosing sleep disorders (case report)

16:30-16:45
Sandra Ütt
(EST)
Case presentation: myopathies, rational diagnostic pathway

16:45-17:00
George Chakhava
(GEO)
Approaches in the management of autoimmune encephalitis

17:00-17:15
TBC

17:15-17:30
Ravita Gailane
(LVA / RSU)
Analysis of hyperacute ishemic stroke management at the Clinic of
Emergency at Riga East University hospital

17:30-17:45
Tatjana Liakina
(LTU / VU)
Demonstration of seizure elements - a possible complimentary seizure semiology diagnostic tool?

17:45-18:00
Sintija Locane, Pauls Stradins
(LVA / RSU)
Women with progressive myoclonus - ataxia syndrome and gait instability

08:00–10:00

-

10:30–12:30

Nurse sessions

10:30-10:45
Marianne Elisabeth Klinke
(ISL / HI)
Nurses role in the management of stroke patients with spatial neglect

10:45-11:00
Triinu Kurvits, Anneli Jaska
(EST / TU)
Stroke care: a team approach

11:00-11:15
Ester Vatsk
(EST / TU)
Nursing in amyotrophic lateral sclerosis

11:15-11:30
Inga Zopp
(EST / TU)
Nursing in Sclerosis multiplex

11:30-11:45
Regina Palatu, Valentina Pjassetskaja
(EST / TU)
The role of nurses in Parkinson's disease

11:45-12:00
Daiva Borkienė
(LTU / LSMU)
Nursing patients with epilepsy


12:00-12:15
Eglė Lendraitienė, Toma Petkutė
(LTU / LSMU)
Physiotherapy for the prevention and management of secondary complications in patients with neurological conditions

12:15-12:30
Marianne Elisabeth Klinke (ISL)
Myasthenia gravis patient nursing issues

13:00–15:30

Satellite symposiums

13:30-14:30
Birutė Petrauskienė
(LTU / VU)
Rivaroxaban in clinical practice

14:30-15:30
TBC

16:00-18:00

Education in neurology (round table discussion)

TBC

Hall 1 Hall 2
08:00–10:00

Multiple sclerosis and other demyelinating diseases

08:00-08:20
Eva Havrodova
(CZE / CUNI)
Aggressive multiple sclerosis in the context of reaching NEDA as treatment goal

08:20-08:40
Luca Prosperini
(ITA / UNIROMA)
Pharmacological treatment of highly active RR multiple sclerosis: the role of monoclonal antibodies

08:40-09:00
Katrin Gross-Paju
(EST / TU)
Does benign multiple sclerosis exist?

09:00-09:20
Dalia Mickevičienė
(LTU / LSMU)
Comorbidity in multiple sclerosis: implications for disease management

09:20-09:40
Rasa Kizlaitienė, Nataša Giedraitienė
(LTU / VU)
Comprehensive and uninterruptible patient monitoring using Multiple sclerosis registry in Lithuania

09:40-10:00
Daina Pastare
(LVA / RSU)
Anti-MOG antibodies in adult patients with demyelinating disorders of central nervous system

08:00–10:00

Peripheral neuropathies / Miscellaneous

08:00-08:20
Kęstutis Petrikonis
(LTU / LSMU)
Metabolic and toxic polyneuropathy

08:20-08:40
Pascal Proot
(BEL / UGENT)
The approach with ENMG to the patient with acute and chronic polyneuropathy

08:40-09:00
Ervina Bilič
(HRV / UNIZG)
Chronic inflammatory demyelinating polyradiculoneuropathy (CIDP)

09:00-09:20
Elīna Millere, Signe Šetlere, Viktorija Kēniņa
(LVA / RSU)
Coexistence of Charcot–Marie–Tooth disease and chronic inflammatory demyelinating polyradiculoneuropathy - Latvian experience

09:20-09:40
Michel R. Magistris
(CHE / UNIGE)
Contraction response to muscle percussion in neurology

09:40-10:00
Discusion

10:00–10:30

Coffee break

10:30–12:30

Experimental neurology and technological innovations in neurology

10:30-15:50
Vilmantė Borutaitė
(LTU / LMSU)
New molecular targets for neuroprotection in ischemic stroke

10:50-11:10
TBC
Stem cell therapy in neurology?

11:10-11:30
Sarmite Dzelzite
(LVA / RSU)
Clinical usefulness of arterial spin labeling (ASL) magnetic resonance imaging in neurology

11:30-11:50
Regimantas Jurkus
(LTU)
Combining interdisciplinary in vivo and in silico approaches to investigate fear memory neurocircuitry

11:50-12:10
Ülle Krikmann
(EST / TU)
Infusion pump therapies for Parkinson’s disease

12:10-12:30
TBC

10:50–12:30

Young stroke

10:30-10:50
Jukka Putaala
(FIN / HELSINKI)
Cryptogenic ischemic stroke among young people

10:50-11:10
Annette Fromm
(NOR / UIB)
Generalized arterial disease in young and middle-aged ischemic stroke

11:10-11:30
Grzegorz Kozera
(POL / UMK)
Carotid dissections

11:30-11:50
Kristina Ryliškienė
(LTU / VU)
Update on thrombophilias in young stroke

11:50-12:10
Siim Schneider
(EST / TU)
Outcome of young ischemic stroke

12:10-12:30
Krista Svilāne, Ainārs Rudzītis, Kristaps Jurjāns, Artūrs Balodis
(LVA / RSU)
Long-term outcome after patent foramen ovale occlusion in young patients with stroke. Nationwide register data

12:30-13:30

Lunch break / Poster sessions

13:30-15:30

Neurosurgery in neurological diseases

13:30-14:00
Volodymyr Smolanka
(UKR / UZHNU)
The role of surgical treatment in management of trigeminal neuralgia

14:00-14:30
Andrius Radžiūnas
(LTU / LSMU)
Neuromodulation for movement disorder: Lithuania experience

14:30-14:50
Saulius Ročka
(LTU / VU)
Experience and challenges of epilepsy surgery

14:50-15:10
Antanas Gvazdaitis
(LTU / KUL)
Cardiac manifestation of subarachnoid haemorrhage

15:10-15:30
Karolis Bareikis, Paulius Čikotas
(LTU / LSMU)
Ethical controversies and decision making in surgery of cerebral ischemia

13:30-15:30

Oral communications

13:30-13:50
Sigitas Čižinauskas
(LTU / AISTI)
Animal Hospital AISTI Finland. Dog with Guillain-Barre syndrome and cat with Tourette syndrome, does it exist?

13:50-14:00
Jānis Mednieks
(LVA / RSU)
Epidemiology and outcome of status epilepticus in University Hospital in Latvia

14:00-14:10
Laura Šinkūnaitė
(LTU / LSMU)
Changes of cutaneous and cortical silent responses in a random sample of Lithuania patients with Parkinson disease

14:10-14:20
Marit Laos
(EST / TU)
The use of anticoagulation for primary and secondary prev ention of stroke in Estonia 2010-2016 for patients with atrial fibrillation

14:20-14:30
Liis Kadastik-Eerme
(EST / TU)
Baclofen pump treatment for spasticity

14:30-14:40
Kristaps Jurjans
(LVA / RSU)
Cardioembolic stroke in Latvia: frequency, prevention and long-term outcome

14:40-14:50
Andrejs Kostiks
(LVA / RSU)
Cognitive deficit and its causes for patients in early midlife

14:50-15:00
Daiva Valadkevičienė, Dalius Jatužis, Rasa Kizlaitienė
(LTU / VU)
Work capability level of patients with multiple sclerosis in Lithuania: it’s dynamics and relationship with employment status and lethal outcomes

15:00-15:10
Mari Muldmaa
(EST / TU)
Impulsive disorders in Parkinson’s disease

15:10-15:20
TBC

15:30

Closing and farewell

Hall 1
Hall 2
08:00–10:00

Multiple sclerosis and other demyelinating diseases

08:00-08:20
Eva Havrodova
(CZE / CUNI)
Aggressive multiple sclerosis in the context of reaching NEDA as treatment goal

08:20-08:40
Luca Prosperini
(ITA / UNIROMA)
Pharmacological treatment of highly active RR multiple sclerosis: the role of monoclonal antibodies

08:40-09:00
Katrin Gross-Paju
(EST / TU)
Does benign multiple sclerosis exist?

09:00-09:20
Dalia Mickevičienė
(LTU / LSMU)
Comorbidity in multiple sclerosis: implications for disease management

09:20-09:40
Rasa Kizlaitienė, Nataša Giedraitienė
(LTU / VU)
Comprehensive and uninterruptible patient monitoring using Multiple sclerosis registry in Lithuania

09:40-10:00
Daina Pastare
(LVA / RSU)
Anti-MOG antibodies in adult patients with demyelinating disorders of central nervous system

10:00–10:30

Coffee break

10:30–12:30

Experimental neurology and technological innovations in neurology

10:30-15:50
Vilmantė Borutaitė
(LTU / LMSU)
New molecular targets for neuroprotection in ischemic stroke

10:50-11:10
TBC
Stem cell therapy in neurology?

11:10-11:30
Sarmite Dzelzite
(LVA / RSU)
Clinical usefulness of arterial spin labeling (ASL) magnetic resonance imaging in neurology

11:30-11:50
Regimantas Jurkus
(LTU)
Combining interdisciplinary in vivo and in silico approaches to investigate fear memory neurocircuitry

11:50-12:10
Ülle Krikmann
(EST / TU)
Infusion pump therapies for Parkinson’s disease

12:10-12:30
TBC

12:30-13:30

Lunch break / Poster sessions

13:30-15:30

Neurosurgery in neurological diseases

13:30-14:00
Volodymyr Smolanka
(UKR / UZHNU)
The role of surgical treatment in management of trigeminal neuralgia

14:00-14:30
Andrius Radžiūnas
(LTU / LSMU)
Neuromodulation for movement disorder: Lithuania experience

14:30-14:50
Saulius Ročka
(LTU / VU)
Experience and challenges of epilepsy surgery

14:50-15:10
Antanas Gvazdaitis
(LTU / KUL)
Cardiac manifestation of subarachnoid haemorrhage

15:10-15:30
Karolis Bareikis, Paulius Čikotas
(LTU / LSMU)
Ethical controversies and decision making in surgery of cerebral ischemia

15:30

Closing and farewell

08:00–10:00

Peripheral neuropathies / Miscellaneous

08:00-08:20
Kęstutis Petrikonis
(LTU / LSMU)
Metabolic and toxic polyneuropathy

08:20-08:40
Pascal Proot
(BEL / UGENT)
The approach with ENMG to the patient with acute and chronic polyneuropathy

08:40-09:00
Ervina Bilič
(HRV / UNIZG)
Chronic inflammatory demyelinating polyradiculoneuropathy (CIDP)

09:00-09:20
Elīna Millere, Signe Šetlere, Viktorija Kēniņa
(LVA / RSU)
Coexistence of Charcot–Marie–Tooth disease and chronic inflammatory demyelinating polyradiculoneuropathy - Latvian experience

09:20-09:40
Michel R. Magistris
(CHE / UNIGE)
Contraction response to muscle percussion in neurology

09:40-10:00
Discusion

10:50–12:30

Young stroke

10:30-10:50
Jukka Putaala
(FIN / HELSINKI)
Cryptogenic ischemic stroke among young people

10:50-11:10
Annette Fromm
(NOR / UIB)
Generalized arterial disease in young and middle-aged ischemic stroke

11:10-11:30
Grzegorz Kozera
(POL / UMK)
Carotid dissections

11:30-11:50
Kristina Ryliškienė
(LTU / VU)
Update on thrombophilias in young stroke

11:50-12:10
Siim Schneider
(EST / TU)
Outcome of young ischemic stroke

12:10-12:30
Krista Svilāne, Ainārs Rudzītis, Kristaps Jurjāns, Artūrs Balodis
(LVA / RSU)
Long-term outcome after patent foramen ovale occlusion in young patients with stroke. Nationwide register data

13:30-15:30

Oral communications

13:30-13:50
Sigitas Čižinauskas
(LTU / AISTI)
Animal Hospital AISTI Finland. Dog with Guillain-Barre syndrome and cat with Tourette syndrome, does it exist?

13:50-14:00
Jānis Mednieks
(LVA / RSU)
Epidemiology and outcome of status epilepticus in University Hospital in Latvia

14:00-14:10
Laura Šinkūnaitė
(LTU / LSMU)
Changes of cutaneous and cortical silent responses in a random sample of Lithuania patients with Parkinson disease

14:10-14:20
Marit Laos
(EST / TU)
The use of anticoagulation for primary and secondary prev ention of stroke in Estonia 2010-2016 for patients with atrial fibrillation

14:20-14:30
Liis Kadastik-Eerme
(EST / TU)
Baclofen pump treatment for spasticity

14:30-14:40
Kristaps Jurjans
(LVA / RSU)
Cardioembolic stroke in Latvia: frequency, prevention and long-term outcome

14:40-14:50
Andrejs Kostiks
(LVA / RSU)
Cognitive deficit and its causes for patients in early midlife

14:50-15:00
Daiva Valadkevičienė, Dalius Jatužis, Rasa Kizlaitienė
(LTU / VU)
Work capability level of patients with multiple sclerosis in Lithuania: it’s dynamics and relationship with employment status and lethal outcomes

15:00-15:10
Mari Muldmaa
(EST / TU)
Impulsive disorders in Parkinson’s disease

15:10-15:20
TBC

Program

ORGANIZERS

PARTNERS

Partners

NEWS

CONTACTS

CONGRESS SECRETARIAT

 


Conference & Event Management
UAB “Kalanis”
Pylimo str. 41A, LT-01136 (“Linden“)
Vilnius, Lithuania
E – mail: registration@balcone2018.com
www.seventips.lt